ایمیل پشتیبانی

info@kalaran.com

تلفن پشتیبانی

۰۵۱۳۸۵۸۱۷۰۴-۷ ، ۰۵۱۳۳۴۴۷۷۶۰-۵

سامانه پیامک

۵۰۰۰۲۸۰۰۰۸۷۷۶۱

حمل ونقل در کشور روسیه

کشور روسیه از نظر وسعت در میان سایر کشورهای جهان رتبه نخست را داراست و از این رو فاصله بین نقاط مختلف در این کشور اغلب بسیار زیاد است. طول راههای روسیه بالغ بر 760 هزار کیلومتر است و این کشور از این نظر مکان هفتم را در جهان به خود اختصاص داده است. در بخش حمل و نقل کالا در روسیه تقریبا پنجاه درصد جابجایی بار توسط بخش حمل و نقل جاده ای صورت می گیرد. استفاده از این نوع حمل و نقل بیشتر بین شهرها، مناطق صنعتی و جنگلی رواج دارد. 


نقشه آزادراه های روسیه


انواع راه ها در فدراسیون روسیه:

- آزادراه

- بزرگراه

- راه دورن شهری

- راه برون شهری

- راه اصلی عریض

- راه اصلی معمولی

- راه فرعی عریض

- راه فرعی درجه یک

- راه فرعی درجه دو

- راه روستایی


معرفی برخی آزادراه های بین المللی در قلمروی فدراسیون روسیه:

1- آزادراه بین المللی اروپایی: این آزادراه در منطقه اروپایی فدراسیون روسیه واقع است و به منزله پیوند دهنده روسیه با کشورهای اروپایی است. 


2- آزادراه بین المللی آسیایی : این آزاد راه بیشتر در قسمت آسیایی کشور روسیه واقع شده است و قسمت اروپایی روسیه را با قسمت آسیایی آن متصل می کند. 


 

3- بزرگراه ۷۰ آسیا: 

 بصورت علامت اختصاری AH-70 نشان داده می‌شود، بزرگراهی است به طول ۴۶۵۵ کیلومتر که از دونتسک در روسیه (مرز اکراین) آغاز شده و در بندرعباس ایران پایان می‌یابد. این بزرگراه نقش مهمی در ارتباطات جاده ای میان ایران و روسیه دارد مسیر آن از جاده‌های زیر است:

اکراین:  بزرگراه M04: کراسنودوم

روسیه: جاده A260: دونتسک - ولگوگراد، جاده P22: ولگوگراد - آستراخان، آسترخان - ولودارسکی

قزاقستان:  بزرگراه A27: کوتیافکا - آتیرائو - دوسور، بزرگراه A33: دوسور - بینو - ژتیبی - آکتائو، بزرگراه A34: ژتیسو -ژانائوزن

ترکمنستان: گارابوگاز - ترکمن‌باشی - سردار، سردار - گاریگالا - اینچه‌برون

ایران: جاده ۷۳- اینچه‌برون - گرگان، جاده ۲۲- گرگان - ساری،  جاده ۸۱- ساری - دامغان - رباط پشت بادام،  جاده ۶۸- رباط پشت بادام - یزد، جاده ۷۱-یزد - انار - بندرعباس.


4- بزرگراه ۸ آسیا:

  که بصورت علامت اختصاری AH-8 نشان داده می‌شود، بزرگراهی است به طول ۴۹۰۷ کیلومتر که از تورپینوفکا در روسیه آغاز شده و در بندر امام خمینی ایران پایان می‌یابد. مسیر آن از جاده های زیر است:

روسیه: بزرگراه M10 : تورپینوفکا - ویبورگ - سن پترزبورگ - تور - مسکو، بزرگراه M4 : مسکو - کاشیرا، جاده P22 : کاشیرا - تامبوف - بوریسبلسک - ولگوگراد - آستراخان، جاده P215 : آستراخان - خاسافیورت - ماخاچ‌قلعه، جاده P217 : ماخاچ‌قلعه - کازمالیارسکی - سامور

آذربایجان: بزرگراه M1 : سامور - سومقاییت - باکو، بزرگراه M3 : باکو - الت - بیله‌سوار - آستارا

ایران: آستارا، رشت، قزوین، تهران، ساوه، بروجرد، خرم آباد، اندیمشک، اهواز، بندر امام خمینی


حمل و نقل کالا بین ایران و روسیه:

مهمترین مسیر حمل و نقل زمینی کالا بین ایران و روسیه از طریق کشور آذربایجان است. کامیون های حامل بار در ایران از پایانه های مرزی آستاراخان یا بیله سوار در استان آذربایجان شرقی گذشته و پس از طی مسیری بالغ بر 570 کیلومتر در کشور آذربایجان از نقطه مرزی سامور وارد جمهوری داغستان در فدراسیون روسیه می شوند. مسیر دیگر حمل و نقل زمینی کالا بین ایران و روسیه از مرزهای شمال شرقی ایران در منطقه سرخس و باجگیران می باشد. در این مسیر کامیونهای حمل کالا پس از عبور از گمرکات مرزی کشورمان وارد کشور ترکمنستان می شوند. سپس با عبور از گمرکات خوجیلی و شاوات در شمال غرب ترکمنستان یا آلات در استان بخارا وارد کشور ازبکستان شده، پس از عبور از گمرکات یالام و کاراکال و طی مسیر در کشور قزاقستان در نهایت با توجه به این نکته که مسیر نهایی شان چه مکانی در فدراسیون روسیه باشد جهت حرکت خود را به سمت مرزهای قزاقستان با روسیه تعیین می کنند. 

در ترانزیت کالا بین ایران و روسیه با استفاده از این مسیر از آن جهت که از سه کشور ترکمنستان، ازبکستان و قزاقستان عبور می شود و همچنین مسافت طی شده طولانی تر از مسیر اول (بالغ بر 3 هزارکیلومتر) است، کم تردد می باشد ولی برای کالاهایی که بازار هدف آنها جمهوری های شرقی روسیه تعریف شده است مقرون به صرفه می باشد.